Dlaczego warto wybrać laser fiber?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów maszyn do cięcia arkuszy blachy. Dlaczego więc warto wybrać laser światłowodowy, a nie wypalarkę plazmową czy wycinarkę wodną?
Lasery światłowodowe w porównaniu z innymi technologiami umożliwiają szybką i łatwą realizację zlecenia. Najważniejszymi zaletami lasera fiber są:

  • niskie koszty zużycia energii - zastosowanie specjalistycznych rozwiązań zapewniających wysoką sprawność energetyczną przy zamianie energii elektrycznej w wiązkę lasera pozwala zmniejszyć w porównaniu z innymi technologiami o ponad 10-cio krotne zużycie prądu. Ma to szczególne znaczenie przy ciągle rosnących cenach energii.
  • niskie koszty eksploatacji - bezawaryjny światłowód i niewielka ilość elementów, które mogą ulec zużyciu
  • uniwersalne zastosowanie - laser światłowodowy umożliwia cięcie dowolnych kształtów w materiałach takich jak: blachy specjalne, stal czarna i nierdzewna, miedź, mosiądz, aluminium, tytan. Na laserze można ciąć również kształtowniki otwarte oraz rury i profile
  • prostota obsługi - nowoczesne oprogramowanie i prosty interfejs
  • kompaktowość - zastosowanie lasera światłowodowego pozwala zaoszczędzić 30% miejsca na hali
  • niezawodność - lasery fiber charakteryzują się bardzo długą żywotnością, nie wymagają częstych konserwacji. W przeciwieństwie do laserów CO2 gdzie występują skomplikowane systemy luster i soczewek, lasery światłowodowe oparte są na nowoczesnej technologii z użyciem bezobsługowego przewodu światłowodowego.
  • szybkość pracy - szybkość cięcia lasera fiber jest przeważnie 3 razy większa niż prędkość pracy urządzeń do cięcia plazmą jak i laserów CO2. Po cięciu laserem krawędź nie wymaga ponownej obróbki co znacząco przyspiesza proces wytwarzania danego detalu.
  • przyszłościowy - lasery światłowodowe stają się podstawową maszyną w zakładach przemysłowych jak i w zakładach rzemieślniczych gdzie obrabia się stal. My jako firma Cormak widzimy jak w dzisiejszej dobie wycinarki laserowe coraz powszechniej zastępują wypalarki plazmowe czy lasery CO2. Nieopłacalne staje się kupowanie plazmy do grubości cięcia 8-10 mm, ponieważ laser tnący taką grubość można już kupić za około 150 000 zł. Laser fiber znacznie szybciej i dokładniej potnie, wygraweruje czy nawet oznaczy elementy. Laser jest też bezkonkurencyjny w wycinaniu bardzo małych detali np 1, 2, 3 mm.

Jaka moc lasera światłowodowego?

Moc źródła lasera jest jednym z najważniejszych parametrów podczas zakupu. Wybór odpowiedniej mocy wpływa na koszty i czas pracy. W zależności od mocy źródła możemy przecinać grubsze blachy co przedstawia poniższa tabela. By uniknąć pomyłki w doborze odpowiedniej mocy lasera można porozmawiać z naszym działem handlowym, który chętnie doradzi w doborze odpowiedniego rozwiązania.

Konstrukcja lasera światłowodowego i zasada działania

Źródłem zasilania lasera jest półprzewodnikowa pompa diodowa, która emituje fotony i przesyła je przez kabel światłowodowy. W tego rodzaju technologii stosuje się kabel światłowodowy na bazie szkła co sprawia, że kabel może być długi i nie następuje utrata mocy. Wędrujące przez światłowód światło następnie przechodzi przez soczewkę kolimacyjną, która sprawia, że fotony przemieszczają się równolegle do siebie. Następnie wiązka przechodzi przez układ optyczny, który skupia wiązkę w konkretnym punkcie co umożliwia cięcie. Lasery światłowodowe dzięki swojej konstrukcji pozwalają osiągnąć wysoką konwersję energii elektrycznej w wiązkę lasera.

Oprogramowanie lasera fiber. Dlaczego jest tak ważne?

Oprogramowanie lasera jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na efektywność i wydajność pracy. Oprogramowanie CAD/CAM oferuje użytkownikowi wiele funkcji i możliwości konfiguracji. Funkcja nestingu znacząco wpływa na optymalizację procesu cięcia i oszczędność ciętego materiału. Zastosowanie systemu komunikacji WiFi pozwala na zdalną kontrolę pracy urządzenia.

Czy serwis jest istotny przy wyborze firmy i lasera?

Lasery fiber tak jak każde urządzenie potrafi ulec awarii co przeważnie generuje niepotrzebne przestoje i koszty. Naprawa tak zaawansowanego urządzenia wymaga odpowiednich umiejętności. Dlatego też przy zakupie lasera warto zwrócić uwagę opiekę posprzedażową. Lasery firmy CORMAK są składane od podstaw w naszej firmie dlatego też znamy dokładnie maszynę i jesteśmy wstanie szybko zlokalizować problem, by następnie zdalnie lub przez wizytę serwisanta szybko wyeliminować usterkę. Posiadamy rozbudowany magazyn części zamiennych dostępnych od ręki. Firma CORMAK gwarantuje ciągłość pracy źródła laserowego. W przypadku wykrycia wad źródło zostaje wymienione na nowe, a czas przestoju zostaje skrócony do minimum.

Czym kierować się przy wyborze lasera fiber?

  • dostępnością do serwisu
  • dostępnością do części zamiennych
  • wielkością maszyny i stołu roboczego – przy wyborze lasera należy dobrze się zastanowić i przemyśleć swoje teraźniejsze i przyszłe potrzeby. Standardowe wymiary stołu to 1500x3000 mm. Dostępne są również lasery ze stołem 2000x4000 mm i 2500x6000 mm, a także lasery o znacznie większych rozmiarach np 12000x2500 mm.
  • rodzaj i grubość ciętego materiału – obecnie na rynku wycinarek laserowych występują moce od 1-30KW. Należy określić rodzaj obrabianego materiału oraz jego grubość, a także czy będą również cięte rury i profile.
  • czy będzie to produkcja powtarzająca się czy tez każdy dzień będzie przynosić inne wyzwanie (np cięcie usługowe)

Na rynku laserowym można spotkać lasery o rożnym zastosowaniu. Najczęściej wybieranymi laserami są te do cięcia płaskich arkuszy blachy, które mogą być wyposażone w systemem automatycznego podawania blach, system magazynowania lub system podawania blachy z kręgu blachy. Dodatkowo laser może być wyposażony w głowicę do cięcia 2D lub 3D. Oprócz laserów fiber do cięcia blach dostępne są również lasery światłowodowe do rur i profili. Mogą być one z ręcznym załadunkiem materiału, półautomatycznym lub automatycznym systemem załadunku i odbioru detalu. W tych laserach także występują głowice do cięcia 2D i 3D. W ofercie są także lasery "2w1" czyli do cięcia blach, rur i profili.

Laser światłowodowy a wypalarka plazmowa

Wypalarka plazmowa jest dobrym rozwiązaniem do cięcia grubych materiałów oraz zastosowań gdzie nie jest najważniejsza jakość krawędzi ciętego materiału. Należy pamiętać ze strefa wpływu ciepła w obrabianym detalu jest większa oraz o ukosowaniu krawędzi od 4-6 stopni. Wypalarki plazmowe czy plotery CNC są znacznie tańsze od wycinarek laserowych ale i znacznie wolniejsze.
Lasery fiber zapewniają najszybszą i stosunkowo łatwą realizację zlecenia zaczynając od projektu, a kończąc na gotowym detalu. Wycinarki laserowe zapewniają wysoką precyzję, jakość ciecia, wydajność oraz elastyczność cięcia dlatego wypierają sukcesyjnie starsze technologie stosowane jeszcze w przemyśle. Każdy przedsiębiorca, który zleca firmie zewnętrznej cięcie laserem, powinien skonfrontować swoje rachunki z ratą leasingową. Może okazać się, że taniej i szybciej będzie posiadać we własnym parku maszynowym laser niż zlecać usługę innym firmom. Może się również okazać, że na usługi wydano już tyle, że laser już został zapłacony tylko nie jest fizycznie w twoich aktywach.